Harmonie, důvěra, porozumění a prohlubování prožitku, tomu vás může naučit partnerská jóga.

Harmonie, důvěra, porozumění a prohlubování prožitku, tomu vás může naučit partnerská jóga, která je založena na příjemném fyzickém kontaktu a hraní si s tím, koho máme rádi. Partnerská jóga je vhodná pro začátečníky i pokročilé. Společné dýchání, pozice, při nichž se partneři dotýkají a vnímají tak, aby dosáhli pohody neverbální komunikace na základě vnímání partnerových pocitů, možností a dechu, prohlubují vzájemný vztah.

Ve své tradici zůstává jóga individuální praxí, mohou ale nastat období, kdy partner může být obrovským přínosem pro motivaci, podporu a povzbuzení, cvičení s partnerem umožňuje dozvědět se více o svém těle, zvětšit důvěru a prohloubit vztah a koneckonců i lépe proniknou do pozic samotných.

Můžete vyzkoušet například vzájemné dýchání do zad. Posaďte se například do sedu se zkříženýma nohama. Ujistěte se, že ani jeden nezakláníte nebo nepředkláníte horní část těla, měli byste se lehce podpírat. Jakmile se v pozici „uvelebíte“, nalaďte se na rytmus vlastního dechu a soustřeďte se na jeho zvuk. Pak přeneste vědomí do zad a snažte se v nich cítit pohybující se dech. Zažívejte stejný pohyb, který přichází od vašeho partnera, a zkuste spolu sladit rytmy dýchání. V pozici můžete setrvat tak dlouho, jak vám bude příjemné.

Toto cvičení umožňuje partnerům nádherným způsobem strávit spolu chvíli času. Pomáhá rozvíjet vnímavost v uvědomění si dechu a současně povrchu zad. Je také velice užitečná, pokud se jeden z vás nedokáže udržet vsedě v rovnováze. Největší pohodlí nabízí partnerova opora těhotným ženám.

Partner, který poskytuje oporu, by měl zharmonizovat svůj dech se svým protějškem. Měl by také být vnímavý a sledovat jeho reakce po celou dobu provádění. Když si všimne, že protějšek necítí pohodu, začíná dýchat jinak, je na místě dotaz, zda již není čas pozici ukončit.

Na závěr společného cvičení můžete použít vzájemnou masáž. V Indii se říká: „ Chceš – li mít spokojenou ženu, namasíruj jí hlavu, chceš – li mít spokojeného muže, namasíruj mu nohy.“